نخستین جشنواره هنری «ساخت فانوس»

به مناسبت فرار رسیدن ماه مبارک رمضان؛ خوزستان: انتشار فراخوان نخستین جشنواره هنری «ساخت فانوس» فراخوان اولین جشنواره هنری «ساخت فانوس» به‌ عنوان یکی از برنامه‌های جنبی یازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در استان خوزستان از سوی کانون تبلیغات هدف ویژه گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شد. قاسم آل‌کثیر، دبیر اجرایی اولین جشنواره هنری […]

به مناسبت فرار رسیدن ماه مبارک رمضان؛
خوزستان: انتشار فراخوان نخستین جشنواره هنری «ساخت فانوس»
فراخوان اولین جشنواره هنری «ساخت فانوس» به‌ عنوان یکی از برنامه‌های جنبی یازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در استان خوزستان از سوی کانون تبلیغات هدف ویژه گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شد.

قاسم آل‌کثیر، دبیر اجرایی اولین جشنواره هنری ساخت فانوس در خوزستان به حلقه وصل گفت: به اعتقاد ما زمان‌های مختلف هر کدام نشانه‌هایی دارند؛ مثلاً ماه محرم با نشانه‌هایی مثل نشست‌های شبانه، روضه‌خوانی و سینه‌زنی در آیین‌های متنوع در شهرها شناخته می‌شود و مسلماً ماه رمضان نیز ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف دارد؛ شب‌نشینی‌ها، راز و نیاز، شب‌های قدر و بازی‌های مخصوص ماه رمضان از این جمله است.

وی بیان داشت: با توجه به رصدی که ما در جهان اسلام داشتیم با وجود تفاوتی که فرهنگ‌ها با یکدیگر دارند، متوجه شدیم جوامع دینی اشتراکاتی در این زمینه و یک سری المان‌های مشترک در بین آنها دیده می‌شود.

آل کثیر افزود: برای مثال در جهان اسلام فانوس یک نماد مشترک برای ماه رمضان است. در گذشته‌ها مردم با فانوس به پیشواز ماه رمضان می‌رفتند و عده ای نیز در سحرها در حالی که فانوس به دست داشتند مردم را برای سحر از خواب بیدار می‌کردند.

آل کثیر با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره فانوس معرفی این نماد مشترک ماه رمضان است ادامه داد: با توجه به اینکه فانوس تصویر چشم‌نواز و زیبایی دارد، هدف ما این است که سازه‌ای از این نماد در ماه رمضان به عنوان یک المان چشم‌نواز در گوشه‌ای از شهر قرار گیرد و البته هدف اصلی آشنایی کودکان و نوجوانان با این نشانه هاست.

وی تصریح کرد: به همین منظور فراخوانی برای رده سنی کودک و نوجوان در زمینه ساخت فانوس منتشر کردیم. کودکان و نوجوانان علاقه مند تا 12 خرداد فرصت دارند سازه‌های فانوس خود را به غرفه جشنواره فانوس که در نمایشگاه قرآن ماه رمضان در موزه هنرهای معاصر برگزار می‌شود، ارائه دهند.

دبیر اجرایی جشنواره ساخت فانوس خاطر نشان کرد: البته شرایط و نوع خاصی از فانوس مدنظر ما نیست و در واقع شرکت کنندگان را در ساخت فانوس به هر شیوه و روش و با هر ماده ای آزاد هستند. پس از داوری به 3 نفر به عنوان برگزیدگان جشنواره و 10 نفر دیگر جوایزی اهدا خواهد شد.

آل کثیر یادآور شد: تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری اهواز منعقد شده است که بر اساس آن نماد فانوس در ابعاد بزرگ همزمان با ماه رمضان در اهواز رونمایی شود و ناگفته نماند اولین جشنواره استانی فانوس با مشارکت کانون تبلیغاتی هدف و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین جشنواره استانی فانوس با حمایت «سازمان زیباسازی شهرداری اهواز» در راستای برنامه‌های ویژه ماه رمضان برگزار می‌شود. پیش از این سال 96 اولین جشنواره ساخت فانوس برگزار شده بود و اکنون این جشنواره برای دومین بار فعال شده است.

بر اساس این گزارش در این فراخوان کودکان و نوجوانان علاقه‌مند خوزستانی تا 9 خرداد ماه فرصت دارند سازه‌های فانوس خود را بسازند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان حامی این جشنواره، در مراکزِ کانون پرورش فکری شهرستان‌ها اقدام به برپایی کارگاه ساخت فانوس رمضانی می‌کند. علاقمندان در شهرستان‌ها می‌توانند فانوس‌های خود را به مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانِ شهرشان تحویل دهند.

شرکت‌کنندگان می‌توانند فانوس‌های مورد نظرشان را طبق خلاقیتی که دارند با هر نوع مواد، بسازند اما پیشنهاد می‌شود با توجه به تفاهم‌نامه منعقد شده با شهرداری اهواز که بر اساس آن برترین فانوس‌های ساخته شده در این جشنواره که شرایط لازم را داشته باشند در سطح شهر نصب می‌شوند؛ پیشنهاد می‌شود فانوس‌هایی ساخته شود که در آنها چراغ نصب شده باشد تا بتوان از آن‌ها در سطح شهر استفاده کرد.

در جهان اسلام فانوس یک نماد مشترک برای ماه رمضان است و در گذشته که سیستم برق شهری و روستایی وجود نداشت مردم با فانوس به پیشواز ماه رمضان می‌رفتند به طوری که عده‌ای از افراد در حالی که فانوس به دست داشتند مردم را برای سحر از خواب بیدار می‌کردند و در این خصوص برگزاری جشنواره فانوس باهدف معرفی این نماد برگزار می‌شود.

بنابر اعلام دبیرخانه جشنواره فانوسِ رمضانی، همه مشارکت کنندگان در این دوره از جشنواره به عنوان برنده جشنواره معرفی و همه جایزه دریافت می‌کنند. برای تحویلِ فانوس‌ها با دبیرخانه جشنواره تماس بگیرید.

آدرس دبیرخانه این جشنواره نیز واقع در «اهواز، 30 متری، خیابان وکیلی، نبش خیابان مسلم، پلاک 115، کانون تبلیغاتی هدف» است و شماره‌های تماس 09169145944 و 09035937161 برای هماهنگی این جشنواره اعلام شده‌اند.

بیشتر بدانید

به دنبال برگزاری کمپین هستید؟

فرم ارتباط با ما

جهت سفارش و ارتباط با شما فرم کوتاه زیر را پر کنید‌:

    دانلود فایل pdf فرم سفارش

    یا میتوانید با ما در ارتباط باشید:

    Whatsapp Instagram